Yeşil Mutabakat Masaya Yatırıldı

Türkiye’de dönüşümünün kurucusu taşıyan ÇEVKO Vakfı, 30. Yıl Söyleşileri projesiyle İktisat Gazetecileri Derneği (EGD) iş birliğinde iklim değişikliği konusunu tüm taraflarıyla yatırıyor. ÇEVKO Vakfı İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Kümesi’nin EGD Global Isınma Kurultayı Komitesi iş birliğiyle hazırladığı birincisinde, AB Yeşil Mutabakatı’nın Türkiye ve Türk iş dünyasının manası ele alındı.

ÇEVKO (Çevre Muhafaza ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme) Vakfı, öncülüğünü yaptığında geri dönüşünde dönüşümü ve ambalaj atıklarını kaynağında ayrıyeten toplamanın artırılması maksadıyla çalışıyor 30 yıldır artan bir ivmeyle devam ediyor. Uzman sanayi inisiyatifi ve aktif sivil toplum kuruluşu kimliklerini bir ortaya getiren ÇEVKO Vakfı, sahip olduğu bilgi birikimi, yurt içi ve yurt dışı işleri, insan kaynağı, özel dala – kamu ve lokal idareler – akademik kurumlar ve toplumsal iş birliklerinin sinerjisiyle, İklim Değişikliği ve Döngüsel İktisat düşünsel önderlik yapan kuruluşlar ortasında yer alıyor.

ÇEVKO Vakfı, 30. Yıl Söyleşileri projesiyle İktisat Gazetecileri Derneği (EGD) iş birliğinde iklim değişikliği konusunu tüm taraflarıyla masaya yatırıyor. Sürdürülebilirlik konusunda öncü çalışmalar gerçekleştiren 12 sanayi kuruluşunu bir ayara getiren ÇEVKO Vakfı İklim Değişiklikleri ve Sürdürülebilirlik Çalışma Kümesi’nin, EGD Global Isınma Kurultayı Komitesi iş birliğiyle hazırlandı ve dijital ortamda söyleşiler, 2021 yılı boyunca sürecek. AB Yeşil Mutabakatı’nın Türkiye ve Türk iş dünyasının manası ele alındı.

Yeşil Mutabakat, AB’nin 2050’ye kadar net sera gazı emisyonlarının sıfırlanması, ekonomik büyümenin kaynak kullanımının sona ermesi ve kimsenin hiçbirinin bırakılmaması temel amaçlarını içeren yeni büyüme stratejisi olarak tanımlanıyor. Bu büyüme stratejisinde ana siyasetler; Pak güç, muhtemel sanayi, inşaat ve renovasyon, kaldırılması, kaldırılması, hareketlilik ve biyoçeşitlilik olarak kurgulanmış durumda. Yeşil Mutabakat, Türk şirketlerinin ihracat gerçekleştirme ve global iş ayak izi hayati değer arz ediyor.

İktisat Gazetecileri Derneği Lideri Celal Toprak’ın moderatörlüğünde, ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer’in de iştiraki ile düzenlenen “ÇEVKO Vakfı 30. Yıl Söyleşileri: Yeşil Mutabakat Ne Manaya Geliyor” bahisli çevrimiçi toplantının konuğu, Amaçlar İçin İş Dünyası Platformu İdare Heyeti Şükrü Ünlütürk oldu.

Yeşil Mutabakat hakkında genel bilgiler veren Şükrü Ünlütürk, konuşmasında iş dünyası için en yakın tehlike ne, ne yapmalı, nasıl tedbir almalı yeni sanayi istihdamında tesirleri üzere başlıkları ele aldı. İştiraklerin soru ve yorumları ile devam eden çevrimiçi toplantının kaydı,… linkinde yer alıyor.

ÇEVKO Vakfı İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Kümesi’nin, EGD Global Isınma Kurultayı Komitesi iş birliğiyle hazırlandığı ve dijital ortamda gerçekleştirilecek ÇEVKO Vakfı 30. Yıl Söyleşilerinin programı şu biçimde açıklandı:

PROGRAM

28 Haziran 2021: Mahallî İdarelerin İklim Değişikliğine Bakışı

23 Ağustos 2021: İklim Değişikliği ile Uğraşta Ülkemizdeki Durum ve Sürdürülebilirlik Tahlilleri

25 Ekim 2021: İklim Krizine Karşı Tüketicilerin Sorumluluğu

27 Aralık 2021: Türkiye’de Öncü Sanayi Kuruluşlarının İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Çalışmaları

Online toplantı iştirak kontağı, toplantıda ÇEVKO Vakfı ve İktisat Gazetecileri Derneği tarafından duyurulacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*