Tehlikeli Unsur Lojistiğinde Güvenliğin Temel Taşı: ADR

Teknolojinin süratli bir biçimde gelişmesi, tehlikeli husus lojistiği idaresini kolaylaştırıyor ve tüm süreçleri optimize etmeye imkan sağlıyor. Lojistik firmaları ise bu hususların büyük facialara ya da çevresel kirliliğe yol açmaması ismine süreçlerini ulusal ve milletlerarası standartlara uyarlayarak rekabette öne plana çıkıyor. Tehlikeli unsur lojistiğinde 18 yılı aşkın uzmanlığıyla güvenlik konusunu kırmızı çizgisi olarak gören Dinçer Lojistik, doğabilecek tüm risklere karşı kanun ve yönetmelikler kapsamındaki önlemlere tam uygunluk unsuruyla çalışmalarını sürdürerek dalın dinamiklerini belirliyor.

Tehlikeli husus lojistiğinde 18 yılı aşkın bir tecrübeyle faaliyet gösteren Dinçer Lojistik; başta kimya bölümü olmak üzere inşaat, boya, zirai ilaç üzere tehlikeli unsur sınıfına giren eserlerle çalışan pek çok bölüme hizmet veriyor. Tüm hizmetlerinde üstlendiği büyük sorumluluğun şuuruyla güvenlik konusunu merkezine alan şirket, doğabilecek tüm risklere karşı ulusal ve memleketler arası mevzuatlar çerçevesinde aksiyon alarak tehlikeli husus lojistiği pazarını domine ediyor.

Dinçer Lojistik; tehlikeli unsur lojistiğinin esas gerekliliği olan ADR (Tehlikeli Malların Karayolu ile Memleketler arası Nakliyatına Ait Avrupa Anlaşması) standartlarına uygun halde donatılmış 650 adetlik araç filosu, tehlikeli husus taşıyan şoförlerin alması gereken SRC5 dokümanına sahip uzman şoför takımı, tüm gerekli doküman ve sertifikalara sahip alt yapısı, kapıdan kapıya ADR’li dağıtım ağı ve güvenlik uygulamalarını tüm iş süreçlerinin odağına alan kalite anlayışı ile dalda isminden sıkça bahsettiriyor. Gerek operasyonel gerekse bu alandaki mevzuat ve prosedüre hâkim yapısıyla ADR’li parsiyel dağıtım hizmetlerinde de öncü pozisyonda olan şirket, Türkiye’nin kimya dalına özel ADR’li dağıtım ağına sahip tek firma olma özelliğiyle de rakiplerinden ayrılıyor.

“Güvenlik kırmızı çizgimiz”

ADR yönetmeliğinin bölümdeki hayati değerine dikkat çeken Dinçer Lojistik İdare Şurası Lideri Mustafa Dinçer şu bilgileri veriyor: “ADR, Birleşmiş Milletler İktisat Kurulu teşebbüsüyle 30 Eylül 1957 tarihinde imzalanmış ve 29 Ocak 1968 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye 2010 yılında ADR’ye fiilen taraf olduğunu açıklamakla birlikte, 24 Ekim 2013’te resmî gazetede yayınlanmış ve 30 Mart 2015’te ise fiili olarak uygulanmaya başlanmıştır. Tehlikeli hususların insan sıhhatine ve etrafa ziyan vermeden, inançlı ve sistemli formda kamuya açık karayolu ile taşınmasını sağlayan bir yönerge olan ADR; taşıma faaliyetinde yer alan gönderici, alıcı, taşıyan, paketleyen, operatör, boşaltan, dolduran, yükleyen üzere tarafların sorumluluk ve yükümlülüklerini de beliriyor. Bu yönetmelik kapsamında Tehlikeli husus lojistiğinde faaliyet gösteren bütün tarafların Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına başvurarak Tehlikeli Unsur Faaliyet Dokümanı (TMFB) alma zaruriliği bulunmakta. Dinçer Lojistik olarak kurulduğumuz günden bu yana güvenlik konusunu kırmızı çizgimiz olarak görmekte, ADR standartları kapsamında tüm sorumluluklarımızı azami ölçüde yerine getirmekte ve tüm prosedürleri harfiyen uygulamaktayız. ADR muafiyet, istisna ve kurallarını kullandığımız yazılım alt yapımıza işleyerek, sürecin uçta uca idaresini insan yanılgısından arındırarak daha inançlı bir yapıya taşıdık” kelamlarını kaydediyor. Dinçer Lojistik bünyesinde, alanında uzman 7 Tehlikeli Husus Güvenlik Danışmanı bulunduğunu belirten Mustafa Dinçer, muhtaçlık duyulması halinde müşterilerine fiyatsız özel tehlikeli unsur danışmanlık hizmeti dayanağı verdiklerinin de altını çiziyor.

Öte yandan Avrupa Kimya Sanayicileri Birliği (CEFIC) tarafından oluşturulan ve kimya sanayine hizmet veren tedarikçileri sağlık, emniyet, etraf ve kalite standartları başlığında kıymetlendiren bir sistem olan SQAS’e (Safety & Quality Assessment System) yönelik birinci kontrolünü 2014 yılında çok yüksek bir puanla tamamlayan Dinçer Lojistik, bu sertifikasyonla kalite standartlarını daima yükselterek güvenilirliğini memleketler arası arenada da kanıtlamış bir şirket olarak öne çıkıyor.

Tehlikeli atıklar imha ediliyor

Dinçer Lojistik, tehlikeli sınıfta yer alan unsurların lojistiğinin yanı sıra tehlikeli atıkların imha edilmesi noktasında da aktif bir rol üstlenerek yüksek kalite standartlarında atık idare hizmetleri sunuyor. Şirket; Tehlikeli Atıkların Denetimi Yönetmeliği kapsamında gerek operasyonel süreçler sırasında hasarlanan gerekse müşterilerin talepleri uyarınca bertaraf edilmesi istenen eserlerin, ADR kararlarına uygun olarak kontratlı tedarikçilere taşınmasını ve geri kazanım/bertaraf tesislerinde imha edilmesini sağlıyor. Çalışmalarını ebediyen güvenilirlik ve sürdürülebilirlik unsuru ile yürüten Dinçer Lojistik; atık idare hizmetlerini ekonomik, inançlı, insan sıhhatine ziyan vermeden ve etrafa olumsuz tesiri en az olacak formda gerçekleştiriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*