Sağlıkçılar: Genç hasta sayısı artıyor sağlıkçıların aileleri şimdi aşılanmadı.

Son 15 gündür bilhassa büyük kentlerdeki hastanelerin giderek artan koronavirüs hadiseleriyle başa çıkamadığının altını çizen Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Lideri Hasret Akarken, “Genç hasta sayıları ne yazık ki giderek artıyor. Daha evvelki piklerde genç hastaların ağır bakıma yatma oranı çok daha azdı. Yeni mutasyon ile hem yayılma oranları hem de virüsün tahribi arttı. Sinovac aşısı antikor yaratarak hastalığın ağır geçmesini engellese de aşıya karşın virüse yakalananların olduğunu görüyoruz. Sağlıkçıların aileleri de aşılanmalı. Tam kapanma dâhil tüm tedbirler alınmalı” sözlerini kullandı.

Türkiye’de koronavirüs hadise sayısı son 15 gündür kritik düzeylerde ilerliyor. Bilhassa büyük kentlerdeki hastanelerin artan koronavirüs hadiseleriyle başa çıkamadığının altını çizen Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Lideri Hasret Akarken, “Yeni mutasyon genç hastaların ağır bakım oranlarını arttırdı. Sağlık çalışanlarımız sonları zorlayarak tedavi imkanları yaratmaya çalışıyor. Tam kapanma dâhil tüm tedbirler alınmalı. Aksi takdirde ölümlerin artacağını öngörebilmemiz mümkün” tabirlerini kullandı.

‘SİNOVAC AŞISINA KARŞIN VİRÜS BULAŞABİLİYOR’

Tüm sağlıkçıların Çin üretimi Sinovac aşısıyla aşılandığını belirten Hasret Akarken, “Sinovac aşısı antikor yaratarak hastalığın ağır geçmesini engellese de aşıya karşın virüse yakalanan olaylar olduğunu görüyoruz. Hastalarla daima temas halinde olan sağlık çalışanları aşılanmış olsalar dahi, koronavirüsü yakınlarına bulaştırabiliyor. Sağlıkçıların aileleri de aşılanmalı, ülkemizde artık baskın olarak görülen yeni mutasyon ile sağlık çalışanlarının aileleri de yüksek risk grubunda” dedi.

‘AŞI ELİMİZDEKİ EN KUVVETLİ VE TEK ÇÖZÜM’

Aşılama çalışmalarının tüm yaş kümelerini kapsayacak halde süratle gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Hasret Akarken, “Aşı virüs ile çabada elimizdeki en kıymetli silah. 60 yaş üstü bireylerin ağır bakım oranlarının sert bir halde düşmesi aşının işe yaradığının en değerli göstergesidir. Yeni mutasyon daha süratli yayıldığı üzere daha büyük tahribat yaratıyor. Ağır bakımdaki hasta sayılarının düşüşü ve nihayetinde virüsten kurtulmamamızın tek bir tahlili var, o da tüm yaş kümelerinin aşılanması. Aşılamada gerekli oranı yakalamazsak tam kapanma dâhil öteki tedbirlerin alınması gerekiyor” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*