Prof. Dr. Haydar Sur: “Pandemiyle gayrette tek silah aşılamadır”

Aşı sırası gelmesine ve randevu almalarına karşın aşı olmayan şahısların çok büyük bir yanılgı yaptığını belirten uzmanlar, aşı olunmasının ehemmiyetine işaret ediyor. Pandemiyle gayrette tek silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Haydar Sur, aşı aykırılığının yanlışlığına dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Anabilim Kısmı Lideri Prof. Dr. Haydar Sur, artan Covid-19 hadiseleri ve alınan tedbirlere ait değerlendirmelerde bulundu.

“Toplum bilimcilerin de görüşleri alınmalı!”

Pandemiyle gayrette alınan kararlarda yalnızca sağlık alanındaki uzmanların değil, toplum bilimcilerin de görüşlerinin alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “Özellikle tüm toplumun kapatılması kararını yalnızca sağlıkçılara sormak bize biraz haksızlık oluyor. Uygulamada imkânsız durumlar var. Biz sıhhatin uzmanlarıyız. Toplum idare bilimcileri uzmanları değiliz ki. Onların da bu kararlarda kelam sahibi olması gerekiyor. Toplum psikolojisinin yönetilmediğini düşünüyorum. Toplumda bir bıkkınlık oluştuğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Toplumda bir kısmın yetkili kurum ve uzmanların tavsiyelerine uyduğunu fakat başka kesitin kurallara uymadığını belirten Prof. Dr. Haydar Sur, şunları söyledi:

“Yüzde 30’luk vurdumduymaz küme var kuralları hiçe sayıyor…”

“Toplumumuzdaki insanların yüzde 70’i bakanlığın, öteki uzmanların, bizlerin önerdiği tüm tedbirlere sıkı sıkıya bağlı ve kendini güzelce muhafazaya adamışken; yüzde 30’luk bir vurdumduymaz küme var. Onlar kuralları hiçe sayıyor. Bunların bir kısmı ekonomik imkânsızlıklardan ya da zaruretlerden kaynaklanıyor olabilir. Onlara hürmet duymamız lazım bunun da altını çiziyorum. Yalnızca canım sıkıldı gezmeye gidiyorum diyerek dışarıya çıkanları görüyoruz. İstanbul’da Beyoğlu İstiklal Caddesi’nin halini görüyorsunuz. Oradaki şahısların hepsi oraya ekmeğini kazanmaya gitmedi. İğne atsanız yere düşmüyor, ne işiniz var burada diye sorulduğunda ‘Arkadaşlarla kahvaltıya geldim’ diyor. Günde 50 bin hadisenin olduğu devirde, iğne atsanız yere düşmeyen yerde arkadaşlarla kahvaltıya gelen bir kitle varsa burada çok büyük bir sorun var demek ve bunu sağlıkçılar çözemez. Biz yalnızca sağlık tekniklerine ve metotlarına uygun iletiler üretiriz lakin bu iletileri alması gereken kitleye ne halde ulaştırılacağı bizim işimiz değil. Burada kitle bağlantı uzmanlarımızın devreye girmesi lazım. Bizim anlattığımız lisan onların benimsediği lisan değil.”

“Toplumda bir bıkkınlık oluştu!”

Bu süreçte toplumda bir bıkkınlık oluştuğunu belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “Artık şuraya gidiyoruz, bunu da korkarak söylüyorum: Bugüne kadar sadık kalanları da ‘Bundan sonra ben de uymuyorum. Aslında olan oldu, olacak olan da olacaktır’ psikozuna sokarsak elimizdeki uyumlu yüzde 70 kitleyi de daha azaltabiliriz. Biz sağlık bilimcileriyiz. İletimizi bir yere kadar üretiriz. Ondan sonra uygulamaya sokması gereken daha profesyonel, hususun uzmanlarının yanımızda olması lazım.” dedi.

Bu uğraşta tek sorumlunun Sağlık Bakanlığı olmadığını belirten Prof. Dr. Haydar Sur, İçişleri Bakanlığı, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile belediyelerin, daha faal olarak Sağlık Bakanlığı’nın yanında yer almaları gerektiğini söyledi.

“Esas sevap Ramazan’da bu sene bir ortaya gelmemekte olacaktır”

İçerisinde bulunduğumuz Ramazan ayının mübarek bir ay olduğunu, kalabalık iftar sofraları üzere çok değerli geleneklerin olduğunu belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “İftar sofraları, aileyi bir ortaya getiren sahur sofraları bu vakitler ortasında geçirilen ibadetler, sohbetler Ramazan’ı özel kılan hoş göreneklerdir. Bunların sevabı da vardır fakat bu sene bunları yapan bireyler günah işler. Temel sevap bu sene bir ortaya gelmemekten geçecek. İnsanlığın hayrına olan şeye sevap denir. Öteki insanların hastalanmasına sebep olmamak için kendi bu zevklerimizden fedakârlık edersek işte Ramazan’daki sevap budur. Bu sene teravihi cemaatle kılmak değil meskende kendi başımıza kılmak temel sevap olacaktır.” dedi.

“Aşıdan öteki dermanımız yoktur!”

Aşı sırası gelmesine ve randevu almasına karşın aşı olmayan bireylere de dikkat çeken Prof. Dr. Haydar Sur, “Bu şahıslar bir an evvel akıllarını başlarına alıp aşı yaptırsınlar. Aşıyla ilgili çok fakat çok gereksiz tartışmalar oldu. Bunlar ne yazık ki yer bulmaması gerektiği kadar çok yer buldu. Bu son derece bedelsiz bir görüştür. Tarih boyunca aşıya daima karşı çıkanlar olmuştur. Aşı her sene 10 milyonlarca insanın hayatını kurtarmıştır ve kurtarmaya devam edecektir. Koronavirüs pandemisinde de şu an aşıdan diğer dermanımız yoktur.” dedi.

“Aşı aksiliğinden vazgeçilmeli”

Türk aşılarının da bir an evvel devreye girmesini büyük bir umutla beklediklerini kaydeden Prof. Dr. Haydar Sur, “En azından 80 milyonun 50 milyonu aşılansın ki bu durumu atlatalım. Ufukta öteki bir çıkış yolu yok. Aşı yapmaktan korkan aşıya bin bir türlü kulp takmaya çalışan beşerler aşıdan öbür silahımız olmadığını bilsinler. Bunu da insanlığın elinden alıyorsunuz. Bunun vebalinin ne kadar çok olduğunu düşündünüz mü? Daha yeterli bir tercih üretmeden bir şeyi kötülemek kadar berbat bir davranış yoktur hayatta. Sorunun bir modülü da sorunu ortaya koyup tahlil üretemeyen insanlardır. Bu noktada aşı zıtlığından bir an evvel vazgeçilmesini temenni ediyorum. Tüm toplumumuzun sıhhati ismine bunun bize çok yarar sağlayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

“Kurallarıyla yaparsa o da ekmeğini yesin, biz onlara düşman değiliz…”

Toplumda birtakım şahısların azınlıkta olsalar da pandemiyi olduğundan daha küçümseyerek algıladıklarını, kimilerinin inkar bile ettiğini belirten Prof. Dr. Haydar Sur, “O beşerler bu hastalığa karşı duyarsız kalmanın rüzgârını estirebildiler. Bu türlü olunca da mesela pazar yeri bir sürü kişinin ekmek parası kazandığı bir yer. Ancak maskeyi ağzınızdan çıkarıp gel vatandaş gel diye bağırırsanız bir sürü bireye virüs dağıtma riskiniz var. Bunu yapmamak lazım. İki metre aralıktan alışveriş yapılsa pazar yerinin de riski önlenebilir. Biz oradan ekmeğini yiyenlere düşman değiliz. İleti üretmeye çalışmıyoruz ancak kuralıyla yaparsa o da ekmeğini yesin biz de salgını yönetelim. Kendi yakınlarımızdan biri ağır bakımda yatak bulamayıp sokağın ortasında İtalya’daki üzere can verirse Allah korusun o vakit bunun vicdani sorumluluğunu, günahını, vebalini kim üstlenecek? Biz üstümüze düşenleri söylüyoruz. Uygun günde berbat günde risk idaresi bir Müslümana akıllı bir 21. yüzyıl insanına düşen en büyük sorumluluktur. Bunu yerine getirmemiz gerek.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*