Otokar birinci çeyrekte cirosunu yüzde 91 artırdı

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç: “Global marka olma gayesine mert adımlarla ilerliyoruz”

Otokar birinci çeyrekte cirosunu yüzde 91 artırdı

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2021 birinci üç ay finansal sonuçlarını açıkladı. Pandeminin tesirlerine karşın 2020 yılında değerli ihracat mutabakatlarına imza atan Otokar, birinci çeyrekte cirosunu yüzde 91 artırarak 877 milyon TL’lik bir ciro elde etti. Küresel bir oyuncu olma gayesine ulaşmak için yavuz adımlarla yoluna devam eden Otokar, birinci çeyrekte ihracatını bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla 69 milyon USD düzeyine çıkararak yüzde 44 artırdı. Net kârını ise 107 milyon TL düzeyine yükseltti.

Fikri mülkiyet hakları kendine ilişkin eserleriyle 5 kıtada 65’ten fazla ülkede faaliyet gösteren, Türkiye’nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketi Otokar, 2021 yılı birinci çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı. Pandeminin tesirlerine karşın küresel bir marka olma maksadı ile çalışmaların devam ettiğini belirten Genel Müdür Serdar Görgüç, “Pandeminin başladığı günden bu yana çalışanlarımızın sıhhatini korumak, işimizin devamlılığını sağlamak, salgının tesirini azaltmak ve yayılmasını engellemek için gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Bu güçlü süreçte iş ortaklarımızın hep yanında olmayı ve kullanıcılarımızla irtibatımızı sürdürmeyi ihmal etmedik; tüm şartlara karşın yeni mutabakatlara imza attık. İnançlı üretim uygulamalarımız ve vaktinde alınan tedbirler sayesinde üretimde aksamalar yaşamadan, aldığımız siparişlerin teslimatlarına odaklandık. Bu gelişmeler sonucunda evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla birinci çeyrekte yüzde 91’lik artışla 877 milyon TL ciro elde ettik; net kârımızı ise 107 milyon TL düzeyine yükselttik” dedi.

Yılın birinci çeyreğinde üretim adetlerini de evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 32 artırdıklarını söz eden Serdar Görgüç, iç pazar ve ihracat çalışmalarıyla ilgili olarak: “12 yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markasıyız. Geçen yıl iç pazardaki en büyük otobüs alım ihalesini kazandık ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT’a otobüs teslimatlarına başladık. İptal edilen fuarlar ve seyahat pürüzlerine karşın maksat pazarlarımızla bağlantımızı ve ilgilerimizi sürdürdük. Kullanıcılarımızın muhtaçlıklarını yanlışsız yorumlayıp özel tahliller sunmaya devam ettik. Araçlarımızda uyguladığımız yenilikçi tahlillerimiz ve yaklaşımımızla ihracat başarılarımıza yenilerini ekledik ve birinci çeyrekte ihracatımızı geçtiğimiz yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 44 artırarak 69 milyon USD seviyesine çıkardık” açıklamasını yaptı.

Bu sıkıntı periyotta Otokar’ı başarılı iş sonuçlarına ulaştırmada en büyük gücünün ve en değerli sermayesinin çalışanları olduğunu belirten Görgüç, önümüzdeki devirde ticari araçlarda yurt içindeki güçlü pazar konumunu koruyarak ihracata odaklanmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*