Mitsubishi Electric Tsunamileri Kestirim Eden Radar Tabanlı Yapay Zekâ Geliştirdi

Mitsubishi Electric, Japon Genel Toplum Vakfı İnşaat Mühendisliğini Destekleme Birliği ile iş birliği içinde çalışarak kıyı bölgelerindeki1 su baskını derinliklerini varsayım etmek için radarla tespit edilen tsunami suratına ait bilgileri kullanan bir yapay zekâ teknolojisi geliştirdi.

Mitsubishi Electric’in MAISART®2 teknolojisini kullanan bu yapay zekâ teknolojisi, bir tsunamiyi algıladıktan sonra yalnızca saniyeler için isabetli varsayımlar üreterek kıyı bölgelerindeki muhtemel afetleri önlemek için tahliye planlarının süratle hayata geçirilmesi konusunda takviye sunacak.

1 Suyun yerden yüksekliği

2Mitsubishi Electric AI, son teknolojiyi üretiyor

(Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ARKA in technology)

Öne Çıkan Özellikler

MAISART, bir tsunami tespit edildikten çabucak sonra su baskını derinliğini yüksek bir isabet oranıyla iddia ediyor.

  • Yapay zekâ teknolojisi; zelzelenin merkezi, fay oynamalarının derecesi ve istikameti üzere datalara ait simülasyonları kullanarak tsunami suratı ve su baskını derinlikleri ortasındaki bağlantıyı öğreniyor.
  • Yapay zekâ, yaklaşık 1 metrelik kusur hissesiyle su baskını derinliklerini isabetli bir halde kestirim ediyor.3 Kestirim, tsunami suratı ve tarafının radar tarafından tespit edilmesinden sonra saniyeler içinde yapılıyor.
  • Süratli iddia sayesinde tahliyelerin daha süratli bir halde planlanarak hayata geçirilmesinin desteklenmesi sonucu, afetlerin önüne geçilmesi yahut azaltılması mümkün olacak.

3 Nankai Çukurundaki muhtemel zelzeleleri simüle eden çeşitli test ortamları kullanılarak yapılan simülasyon değerlendirmelerinin sonuçları

Gelecek için planlar

Bugüne kadarki değerlendirmeler, Japonya kıyıları boyunca yaklaşık kuzey doğu/güney batı tarafında uzanan değerli bir fay sınırı olan Nankai Çukurunda varsayımsal zelzelelere odaklandı. Geliştirilen teknoloji ile bir evre daha kaydedilerek Japonya’nın öbür bölgelerindeki varsayımsal sarsıntılar de incelenerek tsunamilerin çeşitli limanlar ve bunun yanı sıra öbür kıyı yapıları ve belediyeleri nasıl etkileyebileceğine dair çalışmalar yapılabilecek. Çalışma, fayların yer değişimine ek olarak bilhassa klasik yollarla iddia edilmesi çok güç olan deniz altı toprak kaymalarının yol açtığı tsunamileri de inceleyebilecek.

Art plan

Bir sarsıntı ülkesi olarak Japonya, tsunamilerin kıyı bölgelerine verebileceği muhtemel ziyanlardan telaş duyuyor. Tesirli tahliye önlemlerinin hayata geçirilebilmesi için su baskını derinliklerinin, tsunami karaya ulaşmadan evvel süratli ve isabetli bir biçimde iddia edilmesi gerekiyor. Klâsik formüllerle su baskını derinliği üç metre yanılgı hissesiyle birkaç dakika içinde varsayım edilebiliyor, lakin Mitsubishi Electric’in geliştirdiği yeni teknoloji, kestirimleri yalnızca birkaç saniye içinde üretiyor ve tahliye planlarının süratle hayata geçirilmesini destekliyor.

Su baskını derinliklerinin gerçek bir formda iddia edilmesi, geniş bir alanda okyanus yüzey akımları hakkında bilgi gerektiriyor. Mitsubishi Electric, kelam konusu bilgilerin özel bir radar aygıtı kullanılarak 50 km’lik bir alanda toplanabileceğini öğrendikten sonra gerekli teknolojiyi geliştirdi.4 Yeni radar teknolojisiyle Mitsubishi Electric’in MAISART yapay zekâ teknolojisi birleştirilerek su baskınına dair isabetli tahminleri5 yalnızca birkaç saniye içinde yapmak mümkün hale geldi.

Yeni teknoloji birinci geliştirildiğinde bölge datalarını kullanarak mümkün tsunami şartları (deprem merkezleri, fay yer değişim derecesi ve istikameti vb.) için simülasyona muhtaçlık duymasına karşın, yapay zekâ vakitle bu sonuçları öğrenerek su baskını derinliklerini gerçek bir tsunami algılandığında yüksek bir süratte iddia edebilmeye başladı.

4 “Mitsubishi Electric Gelişmiş Tsunami Algılama Teknolojisi Geliştirdi.” 25 Ocak, 2019

5 Okyanus yüzey akımlarına ait kapsamlı radar dataları kullanarak devasa bilgisayar hesaplamalarıyla yapılan birinci simülasyonlardan biri, hayali bir tsunamiyi yalnızca birkaç santimetre kusur hissesiyle hesapladı. Sonra, AI-tabanlı varsayımlar yapılarak birinci simülasyona nazaran kusur hissesi farkı hesaplandı.

MAISART Hakkında

MAISART; kompakt AI, otomatik dizaynlı derin öğrenme algoritması ve yüksek verimli akıllı öğrenme AI’si dâhil Mitsubishi Electric’e ilişkin tescilli yapay zekâ (AI) teknolojisine verilen isimdir ve “Mitsubishi Electric’in AI’sı ile en yeni teknoloji” (Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ARKA in technology) cümlesinin kısaltmasıdır. Kurumsal önermesi olan “Orijinal AI teknolojisi her şeyi akıllı yapar” çerçevesinde Mitsubishi Electric, şirketin yepyeni AI teknolojisi ve uç bilişimden faydalanarak daha akıllı, daha inançlı, sezgisel ve kullanımı kolay aygıtlar geliştiriyor.

MAISART, Mitsubishi Electric Corporation şirketinin tescilli ticari markasıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*