Genç Teşebbüsçüler Müsabakası Mükafatları sahiplerini buldu

SEY (Semra-Enver Yücel) Vakfı tarafından yeni fikirleri ve yaratıcı gençleri desteklemek hedefi ile bu yıl birincisi düzenlenen Genç Teşebbüsçüler Yarışması’nın sonuçları muhakkak oldu.

Türkiye çapından 200’den fazla liseli öğrencinin müracaat yaptığı yarışta 72 proje ön değerlendirmeye hak kazandı. Finale 16 proje kaldı.

Müracaatları 5 Ocak’ta başlayan müsabakaya, liseli öğrenciler eğitim ve etraf ana başlıkları altındaki kategorilerde katıldı. Ön değerlendirmeyi geçerek finalist olmaya hak kazananlar, alanında uzman isimlerle bir ortaya gelerek mentorlük aldı ve projelerine son halini verdi.

İzmir Ticaret Borsası Lideri Işınsu Kestelli, Les Benjamin kurucusu Bünyamin Aydın, Beauty Omelette kurucusu Işık Bilen Yavuzer, Alarko Holding Stratejik Planlama Müdürü Tal Garih, Bahçeşehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Nil Girgin Kalıp, Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü CIFAL İstanbul Yöneticisi Ahmet Aydemir ve First Robotics müsabakası dünya birincisi Ekin Şenvardarlı’nın heyet üyeliğinde projeler tek tek değerlendirildi.

Birincilik mükafatı Bahçeşehir Üniversitesi’nde 100 burslu lisans eğitimi, ikincilik mükafatı Bahçeşehir Üniversitesi’nde 75 burslu lisans eğitimi, üçüncülük mükafatı ise projenin içeriğine nazaran bölümünde önder firmalarda staj programı olarak belirlendi.

Genç Teşebbüsçüler Yarışması’nda dereceye giren ve ödül kazananlar isimler;

Birinci: Ahmet İslamoğlu – Antiplastik projesi (Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi 12.sınıf -İstanbul)

İkinci: Kıvanç Toper- Nikel Titanyum Güç Kazanım Sistemi (Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi 10.sınıf -İstanbul)

Üçüncü: Nisanur Taşdibi- Akıllı Tarım (Körfez Fen Lisesi 10.sınıf- Kocaeli)

SEY VAKFI GELECEK VAAD EDEN ÖZEL MÜKAFATI VAN’A VERİLDİ

Müsabakaya Van Muradiye Alpaslan Fen Lisesi’nden katılan 11. sınıf öğrencisi Mehmet Emin Kaya ise, omurga takviye aparatı projesi ile SEY Vakfı tarafından özel mükafata layık görüldü. Kaya, babasının rahatsızlığı nedeni ile acıyı dindiren ve ağrıyı azaltan omurga aparatını geliştirdi.

“BİR FİKİR BİLE DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR”

SEY Vakfı Lider Vekili Begüm Yücel bir fikrin bile dünyayı değiştirebileceğinin altını çizerek “Genç teşebbüsçüler müsabakası ile birlikte yepisyeni yeteneklerin ortaya çıktığını gördük. Yarışa katılan tüm liseli gençlerin fikirleri hoştu, heyet üyelerimiz seçim yapmakta bir oldukça zorlandı. Bu hudutları olan bir yarış değil. Büsbütün öğrencilerin hayal gücüne, inancına, azmine bağlı… Genç Teşebbüsçüler Yarışması’nı her yıl nizamlı olarak yapacağız ve yesyeni ufuklar açmaya devam edeceğiz”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*