Fidye yazılımı kurbanlarının yarısından fazlası fidyeyi ödüyor, sırf dörtte biri tüm dataları geri alabiliyor

Global güvenlik şirketi Kaspersky tarafından yapılan, 15 bin tüketicinin katıldığı global bir araştırmaya nazaran dünya genelinde fidye yazılımı kurbanlarının yarısından fazlası (56), Türkiye’de ise 36’sı geçen yıl bilgilerine erişimi yine sağlamak için fidye ödedi. Fakat bunların 17’si fidyeyi ödese bile bilgilerini geri alamadı (Türkiye’de oran daha yüksek, 27). Bununla birlikte potansiyel siber tehditlere ait kamuoyu şuurunun artmasıyla, fidye yazılımına karşı uğraşta optimist olmak için nedenler var.

Fidye yazılımı, hatalıların para gasp etmek için kullandıkları bir makus emelli yazılım tipi. Bunlar şifreleme tekniklerini kullanarak yahut kullanıcıların aygıtlarını kilitleyip erişimi engelleyerek bilgilerin içeride hapsolmasına neden oluyor. Kaspersky’nin ‘Consumer appetite versus action: The state of veri privacy amid growing digital dependency’ raporu, global ölçekte ankete katılanların yaklaşık dörtte birinin (26) kestirimi para kaybının 100 dolardan az olduğunu ortaya çıkardı. Katılanların 24’ü için bu sayı 100- 249 ortasında, 9’u için 250 ile 1.999 ortasında değişiyordu, 3’lük bölümün kaybı ise 2.000 ile 4.999 ortasındaydı.

Ödeme yapmış olsun ya da olmasın, kurbanların sırf 29’u atağın akabinde tüm şifrelenmiş yahut engellenmiş belgelerini kurtarabildi. Bunların 50’si birtakım belgeleri, 32’si değerli ölçüde belgeyi ve 18’i az sayıda belgeyi kaybetti. 13’lük bir kesim ise neredeyse tüm datalarını kaybetti.

Kaspersky Tüketici Eserleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, şunları söz ediyor: “Bu datalar, tüketicilerin kıymetli bir kısmının son 12 ayda dataları için fidye ödediğini gösteriyor. Lakin fidyeyi ödemek dataların geri dönüşünü garanti etmediği üzere, siber suçluları akınların devamına teşvik ediyor. Bu nedenle fidye yazılımından etkilenenlerin asla ödeme yapmamasını tavsiye ediyoruz. Bunun yerine tüketiciler, aygıtları için müdafaaya ve güvenliğe yatırım yapmalı ve tüm dataları sistemli olarak yedeklemelidir. Bu, hücumun siber hatalılar açısından cazibesini azaltacak ve kullanıcılar için daha inançlı bir gelecek sunmaya yardımcı olacaktır.”

Ankete katılan her on şahıstan dördü (39) son 12 ayda fidye yazılımından haberdar olduklarını söz etti. Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla bu şuurun artması büyük değer taşıyor. Tüketicilerin fidye yazılımları hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve kendilerini müdafaalarına yardımcı olmak üzere neye dikkat etmeleri gerektiğini anlamaları çok kıymetli.

Kaspersky, fidye yazılımı tehdidiyle karşılaşan kullanıcılara şunları öneriyor:

  • Aygıtlarınız şifrelense bile fidyeyi ödemeyin. Fidye ödemek sırf siber suçluları uygulamaların devamına etmeye teşvik etmeye fayda. Bunun yerine mahallî emniyet teşkilatıyla bağlantıya geçin ve saldırıyı bildirin.
  • Fidye yazılımını yayan Truva atının ismini bulmaya çalışın. Bu bilgiler, siber güvenlik uzmanlarının tehdidin şifresini çözmesine ve evraklarınıza erişimi müdafaasına yardımcı olabilir.
  • En son şifre çözücüleri, fidye yazılımı temizleme araçlarını ve fidye yazılımı muhafazasıyla ilgili bilgileri bulmak için noransom.kaspersky.com adresini ziyaret edin.
  • İstenmeyen e-postalardaki yahut tanıdık olmayan web sitelerindeki kontakları tıklamaktan kaçının. Güvenmediğiniz göndericilerden gelen e-posta eklerini açmayın.
  • Nereden geldiklerini bilmediğiniz USB’leri yahut öteki çıkarılabilir depolama aygıtlarını asla bilgisayarınıza takmayın.
  • Kaspersky Internet Security üzere kapsamlı bir internet güvenliği tahliliyle bilgisayarınızı fidye yazılımlarından koruyabilirsiniz
  • Bir fidye yazılımı saldırısı yaşamanız durumunda bilgilerinizin inançta kalması için aygıtlarınızı tertipli olarak yedekleyin

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*