Emlak işletmelerinde lise kaidesinin kaldırılmasına reaksiyon büyük

Emlak işletmelerinde lise koşulunun kaldırılmasına reaksiyon büyük
Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Karara nazaran emlak işletmesi açmak için gereken lise kaidesi ilköğretim düzeyine çekildi. Yapılan değişikliğe gayrimenkul bölümünden büyük reaksiyon gelirken Tüm Teşebbüsçü Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Lideri Hakan Akdoğan, kararı fiyasko olarak tanımladı.
Fiyasko karar
Kararı pahalandıran Akdoğan, “Bu karar tam manasıyla fiyasko. Lise mezuniyet kuralı, ilköğretime düşürüldü! 5 Haziran 2018 ile 14 Ekim 2020 tarihi ortasında meslek odalarına kayıt olan meslektaşlarımıza eğitim kaidesi için muafiyet getirilsin diye yapılan teşebbüsler ve görüşmelerin sonucu olarak bu revize gerçekleşti. En hafif tabirle kaş yapayım derken göz çıkardılar” dedi.
Hedefle tezat
Direktörlüğün çıkış emelinden uzaklaşıldığına dikkat çeken Akdoğan, “Yönetmeliğin çıkış gayesi mesleğimizin nitelikli insanlardan tarafından yapılmasını teşvik ederek tüketicinin aldığı hizmet kalitesini artırmaya yönelikti ama alınan bu karar yönetmeliğin çıkış hedefi ile de tezat oldu. Yönetmelik çıktığında yıllardır emlakçılık yapan meslektaşlarımıza eğitim mezuniyeti konusunda zati müktesep hak verilmişti. Tekrar yönetmelik revizesi öncesi mezuniyet koşulundan mağdur olan meslektaşlarımız vardı ise yalnızca onlara süreksiz bir muafiyet verilebilirdi” tabirlerini kullandı.
‘Yanlışı düzelteceğiz’
Yapılan değişikliğin gayrimenkul bölümünü geriye götüreceğini aktaran Akdoğan, “Biraz daha çaba ederlerse ilköğretim mezuniyet kuralını da, okuma yazma derecesine düşürecekler. Emeği geçenleri vicdanları ile başbaşa, bu yaşananları ise meslektaşlarımın takdirine bırakıyorum” diye konuştu.
Gayrimenkul dalında kaliteye yükseltmek için çalışmalarına devam edeceklerini kaydeden Lider Akdoğan şunları söyledi: “İnanıyorum ki, bu yanlışı düzeltmek de TÜGEM’e nasip olacak. Ve bugün bizi meslek ismine karanlık bir sabaha uyandıranlar unutmasınlar ki, TÜGEM’in ışığı onları da aydınlatacak.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*