DEVA’dan salgına tedbir açıklaması ‘Tek deva ağır kapanma ve aşılama’

Hükümetin açıkladığı tedbirlerin koronavirüs olay sayısındaki artışı engelleyemeyeceğini söyleyen DEVA Partisi Sağlık Siyasetleri Lideri Aysun Hatipoğlu, “Zorunlu faaliyet alanları dışındaki tüm işletmeler en az iki hafta kapatılmalıdır. 3-4 ayda nüfusun yüzde 70’i aşılanmalı, vatandaşlara ve işletmelere ekonomik takviye verilmelidir” dedi.

DEVA Partisi’nden yapılan açıklamada, koronavirüs olay sayılarının bir ayda altı katından fazla artmasına dikkat çekilerek şu tabirlere yer verildi:

“1 Mart 2021 tarihinde başlayan denetimsiz olağanlaşma kararları günlük olay sayılarını altı kattan fazla arttırarak, 9-10 bin bandından 63 bin düzeyine kadar getirdi. Bu sayılar ülkemizi dünyada ikinci, Avrupada ise birinci sıraya yerleştirdi. Bu vahim tablo, vatandaşa ve sağlık sistemine, katlanarak artan hastane yatışları, teneffüs aygıtına bağlanan ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının artışı olarak yansıyor.”

Türkiye’nin aşı tedarikine çok geç başlandığını ve aşılamanın yavaş ilerlediğini vurgulayan Hatipoğlu, “Türkiyenin günlük aşılama kapasitesi bir milyonun üzerinde olmasına karşın, tedarikteki aksamalar nedeniyle günlük aşılama sayılarımız 200 bin doz civarında kalmış; iki doz aşılamada toplumun 10’una dahi ulaşamamıştır” dedi.

‘Varyantlara karşı tedbir alınmadı’

Hatipoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

İngiltere, Brezilya ve Güney Afrikadan dünyaya yayılan varyantların ülkemize ulaştığı tespit edildiği halde, buna yönelik önlemler alınmadı. Günlük test sayısı ve filyasyon çalışmaları arttırılarak salgının seyri faal formda takip edilip vaktinde müdahale edilebilirdi.

Buna ilaveten, tekrar açılma şimdi sistem hazır değilken denetimsiz bir biçimde yapıldı. Üstelik binlerce kişinin katıldığı kongreler, merasimler ve gibisi toplanmalar sorumsuzca düzenlendi. Sağlık Bakanlığı ise bu durumu engellemek bir yana, vahametin üzerini kapatmaya çalıştı.”

Ağır bakım ünitelerinde 69a çıkan hasta sayısının sağlık sistemine kırmızı alarm verdirdiğini söyleyen Hatipoğlu, hastanelerin hasta seçmek zorunda kalmasından tasa ettiğini söyledi.

‘En az iki hafta ağır kapanma, aşılamada hızlanma, faal test ve filyasyon ile işletmelere dayanak gerek’

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Kurulu Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile dün öğle saatlerinde DEVA Genel Merkezi’nde bir ortaya gelmişti.

Hükümeti şeffaflığa davet eden DEVA Partisi, alınması gereken tedbirleri şu başlıklarda sıraladı:

  • Zarurî faaliyet alanları dışındaki tüm işletmeler en az iki hafta kapatılmalıdır. Mecburî faaliyetlerde çalışanlar için ise ulaşım ile işyeri çalışma şartları kalabalığı engelleyecek biçimde uyarlanmalıdır,
  • Virüs yayılımını engelleyecek biçimde toplumsal uzaklık kuralları sıkılaştırılmalı; bu mühlet zarfında problem çeken vatandaşlar ve işletmeler ekonomik ve toplumsal olarak desteklenmelidir,
  • Kapanma müddetince aşılama çalışmaları hızlandırılarak üç-dört ay içerisinde 70 aşılama oranına erişilmelidir,
  • Filyasyon çalışmaları temaslı takibi biçiminde değil, salgının kaynağını tespit etmek emelli yapılmalıdır. Günlük test sayısı kesinlikle artırılmalıdır.

‘Kamu idaresini acilen harekete geçmeye davet ediyoruz’

Hatipoğlu, denetimden çıkmış durumdaki salgının daha fazla üzücü sonuçlara yol açmasını engellemek için kamu idaresini ilgili bilimsel kuruluşlar ile işbirliği içerisinde acilen harekete geçmeye; atılan her adımı, alınan her önlemi kamuoyu ile şeffaf bir halde paylaşmaya davet etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*