Azerbaycan’dan Türk müteahhitlere Karabağ’ın tekrar imarı için davet geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk müteahhitleri Karabağ’a davet etti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığındaki heyet ile gerçekleştirilen temaslarda konuşan Aliyev, “Karabağ’ın yıkık altyapısının ve üstyapısının tekrar imarı için Türk müteahhitlerine öncelik vereceğiz. Firmalarınızı, yatırımcılarınızı bekliyoruz” dedi.

Aliyev ile görüşen heyette bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren, “Müteahhitlik firmalarımız Karabağ’ın yine imarı sürecinde gerekeni yapmaya hazırdır. Azerbaycanlı firmalarla iştirak kurmaya da istekliyiz” diye konuştu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında, iş dünyasının çatı kuruluşlarının liderlerinden oluşan heyet, Azerbaycan’da temaslarda bulundu. Türkiye ile Azerbaycan ortasındaki mevcut bağlantıların kıymetlendirilmesi ve geliştirilmesi gayesiyle 1-2 Nisan 2021 tarihlerinde Azerbaycan’a düzenlenen resmi ziyarete Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren de katıldı.

Heyeti kabul eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, görüşmede yaptığı konuşmada, “Karabağ’ın yıkık alt ve üstyapısının yine imarı için Türk müteahhitlere öncelik vereceğiz. Firmalarınızı, yatırımcılarınızı bekliyoruz” dedi. Görüşmede bulunan TMB Lideri Eren de “Müteahhitlik firmalarımız bölgenin tekrar imarında gerekeni yapamaya hazırdır. Azerbaycanlı firmalarla paydaşlık kurmaya da istekliyiz” karşılığını verdi.

Erdal Eren ziyaret kapsamında gerçekleştirilen resmi görüşmeler ve işadamları ile düzenlenen yuvarlak masa toplantısında da Türkiye Müteahhitler Birliği olarak, gereksinimlerin yerinde tespiti için Azerbaycan’a en kısa vakitte müteahhitlerden oluşacak bir inceleme ziyareti düzenlemek, muhatap kuruluş ve firmalarla direkt temas edilmesini sağlamak dileğinde olduğunu vurgulamıştır.

‘Üstümüze düşen misyonu layığıyla yerine getiririz’

Azerbaycan ziyaretinin akabinde değerlendirmelerde bulunan TMB Lideri Erdal Eren, şunları söyledi: “Türkiye ve Azerbaycan iki devlet bir millet anlayışıyla hareket etmektedir. Dalımız, ülkede bugüne adar yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğünde proje üstlenmiştir. Dağlık Karabağ’da ortaya çıkacak gereksinimler ile yine imar çalışmalarında da Türk müteahhitlerin etkin rol üstlenmeleri ve Azerbaycan iktisadına en güzel halde katkıda bulunmaları bu yıl için önceliklerimiz ortasında yer alacaktır. Kardeş ülke Azerbaycan için üstümüze düşen her türlü vazifesi üstleniriz. Bölgede birinci kademede 27 milyar dolarlık bir yatırım gereksinimi olduğu söz edilmektedir. Ülkelerimiz ortasındaki yakın bağların yanı sıra sektörel iştiraklerimiz ve olumlu geçmiş tecrübelerimiz çerçevesinde müteahhitlerimizAzerbaycan için üstümüze düşen her misyonu layığıyla yerine getirecektir. Bu imkanları kıymetlendirmek üzere en kısa vakitte Azerbaycan’a bir müteahhitlik heyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*